Nadszedł czas na podsumowanie projektu „Seniorze współpracujeMY” dofinansowanego ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025” Edycja 2024. Czas podsumowania to także czas na podziękowania dla uczestników projektu oraz motywowania do dalszego zaangażowania i budowania więzi. Należy również podkreślić współpracę z lokalnymi organizacjami, instytucjami oraz osobami indywidualnymi. W związku z tym dziękujemy seniorom za ogrom serca oraz zaangażowania włożonego w realizację naszego projektu. Był to niezwykle inspirujący czas, czas intensywnych działań, nowych wyzwań, współpracy i wielu sukcesów.
Cel i działania
Naszym celem było zainspirowanie seniorów i pobudzenie ich do działania na rzecz poprawy jakości swojego życia i osób z otoczenia senioralnego oraz wyłonienie i wsparcie Liderów tej społeczności. Przywództwo senioralne to cenne źródło mądrości i doświadczenia, które może inspirować młodsze pokolenia do aktywności społecznej i budowania mocnych, zintegrowanych społeczności lokalnych. Seniorzy, jako liderzy, mają unikalną zdolność łączenia tradycji z nowoczesnymi rozwiązaniami. W ten sposób wzmacniają więzi międzypokoleniowe i przyczyniają się do budowania lepszego świata. Dlatego nasze działania ukierunkowane były na integrację wewnątrzpokoleniową i budowanie relacji w społeczności lokalnej. Spotkania i wspólne inicjatywy stwarzały okazję do wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów. Wreszcie, projekt zachęcał seniorów do aktywnego działania na rzecz swojej społeczności, wspierając ich w realizacji własnych pomysłów i inicjatyw.
W ramach projektu wspólnie zrealizowaliśmy szereg niezwykłych działań: szkolenia i warsztaty stacjonarne w których udział wzięło 44 osoby, warsztaty wyjazdowe dla 40 seniorów, podczas których seniorzy opracowali plany inicjatyw. Zostały one później zrealizowane przez liderów. W zrealizowanych na terenie trzech powiatów wydarzeniach udział wzięło przeszło 312 osób. W założeniach projekt skierowany był do 50 seniorów – z miast Katowice, Mysłowice, Zabrze i miast ościennych należących do aglomeracji górnośląskiej. Finalnie do projektu przystąpiło 76 Uczestników.
INICJATYWY
W ramach projektu seniorzy zrealizowali aż 8 inicjatyw. Ich opisy zamieszczamy poniżej:
1. Senior dla dobrej opieki seniora.
Opieka osoby starszej nad inną osobą starszą – zazwyczaj rodzicem/krewnym to temat trudny i często pomijany w przestrzeni publicznej. Dostrzegły go nasze seniorki! W ramach tej inicjatywy realizowanej między 29.11.-11.12.2024 r. zostało przeprowadzonych 5 bardzo wartościowych wykładów: przez Panią Psycholog dr Urszulę Kłosińską, Lekarza Geriatrę Panią Paulinę Dębowską, Fizjoterapeutkę Magdalenę Jantos oraz Pielęgniarkę z DPS Joannę Czerwiec. W spotkaniach uczestniczyło 9 osób.
Dziękujemy liderce tej inicjatywy – Iwonie Kańtoch za ogromne zaangażowanie, trud i włożone serducho.
2. Warsztaty integracyjne dla seniorów resortowych 45+ i 60+ które odbyły się 7 grudnia 2024r.
Wspólne robienie ozdób świątecznych to doskonała okazja do integracji oraz twórczego spędzenia czasu. Efektem były wyjątkowe ozdoby przekazane na cele charytatywne dla chorego na autyzm Alberta. Część ozdób została przekazana dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Zabrzu. Ozdoby zostały im przekazane w podziękowaniu za występ świąteczny, jaki przygotowały dla podopiecznych Dziennego Domu Pobytu „Razem Na Bytomskiej” w Zabrzu.
W warsztatach uczestniczyło 57 osób.
Liderom Inicjatywy: Krysi i Arkowi Rogala – wielkie dzięki, za Wasze zaangażowanie, energię i pozytywne emocje.
3. Edukacja zdrowotna dla seniora
W ramach inicjatywy zorganizowano warsztaty gimnastyczno-zdrowotne pt. „W zdrowym ciele – zdrowy duch!”
Celem inicjatywy był wzrost wiedzy seniorów na temat zdrowego odżywiania i poprawa sprawności psychofizycznej poprzez przeprowadzenie warsztatów zdrowotno-gimnastycznych w klubie seniora Zandka w Zabrzu. Idea zajęć pięknie wpisała się w trend dbania o formę na święta.
Dziękujemy liderkom z Zabrza Janinie Holda, Jadzi Młody i Halince Paradowskiej – super organizacja, wszystko w punkt.
W zajęciach uczestniczyło 16 osób. Czas trwania : 25.11.2024-16.12.2024 r.
4. Niespodzianka świąteczna dla podopiecznych DDP w Zabrzu
Inicjatywa została zrealizowana w dniu 12 grudnia 2024r. Atmosfera Świąt Bożego Narodzenia zawitała do Dzienny Dom Pobytu „Razem Na Bytomskiej” w Zabrzu. Wszystko za sprawą liderek inicjatywy : Janinie Holda, Jadzi Młody i Halince Paradowskiej.
W programie były między innymi: poranna gimnastyka, koncert młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Zabrzu. Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Katowicach przygotowało ozdoby świąteczne dla dzieciaków w podziękowaniu za piękny występ.
Dodatkowo atrakcją wydarzenia był występ muzyka Marcina Cięszczyka, który grał na akordeonie i zachęcał seniorów do wspólnego kolędowania. Organizatorki – liderki inicjatywy jako Mikołajki rozdały podopiecznym DDP paczki świąteczne.
5. Łączymy pokolenia
Inicjatywa miała na celu przeprowadzanie dwóch spotkań łączących pokolenia – 21.11.2024 oraz 3.12.2024 r. podczas których można było usłyszeć wyłącznie śpiew, śmiech i klaszczące dłonie.
Zorganizowano konkursy:
- muzyczny na wzór programu: “Jaka to melodia”
- znajomości gier starszych i nowszych
- filmowy
Kto z nas nie kojarzy słów do kultowych filmów jak “Marian, tu jest jakby luksusowo”, “Klient w krawacie jest mniej awanturujący się” – jeśli znacie to doskonale, to pewnie wasza młodość lub wiek dorosły przypada na lata 70,80,90. Pokolenie “Z” i młodsi mają prawo nie znać ale dobrze jest ten brak wiedzy szybko nadrobić! Po to są takie spotkania.
W ramach inicjatywy Łączymy pokolenia nasze seniorki zorganizowały dodatkowo świąteczne spotkanie polsko – ukraińskie. Spotkanie midzypokoleniowe i międzykulturowe. Była wymiana doświadczeń i świątecznych tradycji, świąteczny poczęstunek i prezenty.
Wszystko to przy muzyce na żywo i wspólnym śpiewaniu kolęd.
Gośćmi wydarzenia była młodzież ze SPILNO HUB KATOWICE.
Liderką inicjatywy była Beata Schwarz – pięknie wszystko zorganizowane, dziękujemy.
6. Wycieczka mikołajkowa
W dniu 22 listopada 2024 r. seniorzy zaprosili nas do MiniZoo „Animal World” w Zabrzu. Wyjątkowe miejsce na mapie Zabrza, stworzone z pasją i zamiłowaniem do zwierząt. Założone zostało przez młodą dziewczynę przy pomocy rodziców w roku 2020 r. Miejsce może i niewielkie, ale klimatyczne, dające możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami.
Do tego cudowna zimowa aura, zaśnieżone choinki i promyki słońca …. Lepiej nie mogliśmy trafić.
Pierwszą atrakcją było zwiedzanie mini zoo. Uczestnicy projektu zobaczyli alpaki, świnki wietnamskie, owieczki, osiołki, daniele, wiewiórki Hudsona, różne gatunki ptaków (między innymi papugi i gołębie), gady, a nawet ryby. Po mini zoo grupę oprowadzała Pani przewodnik. Dzięki temu każdy mógł się dowiedzieć czegoś ciekawego o życiu i zwyczajach ponad 170 zwierząt, tutaj mieszkających.
Przy wybiegu alpak znajdowały się zaparkowane sanie Mikołaja. Świętego we własnej osobie trudno było przy nich spotkać (wiadomo: miał ręce pełne roboty), ale i tak byliśmy szczęściarzami, bo coś dla nas zostawił. Panie otrzymały czepeczki Mikołaja a Panowie świąteczne skarpety. Dodatkowo każdy otrzymał symboliczną żywą choinkę w doniczce. Potem był czas wspólnego biesiadowania przy ognisku przy akompaniamencie muzyki na żywo w wykonaniu Stanisława Bartnika. Na biesiadników czekał poczęstunek i gorące napoje.
Spotkaniu towarzyszyła przemiła atmosfera, a co ważne obcowanie z naturą to była prawdziwa gratka dla naszych ciał i umysłów.
7. Integracja i tradycja “Barbórka”
Celem inicjatywy była integracja mieszkańców ale też przedstawicieli innych miast i młodzieży oraz przypomnienie i kultywowanie tradycji górniczego święta. Gościem specjalnym Barbórki był Pan Dariusz Wójtowicz – Prezydent Mysłowic.
Była autorska prelekcja o śląskich tradycjach, konkursy, dyskusje o regionie i dobra muzyka.
Zadbano również o regionalną, tradycyjną kuchnię.
Liderce inicjatywy – Basi Olszak oraz Małgosi Barańskiej dziękujemy za piękny Śląski Wieczór i wspaniałą atmosferę.
W spotkaniu uczestniczyło 50 seniorów i zaproszonych gości.
Miejsce i data inicjatywy: Dom Przyjęć Okolicznościowych „Trzech Cesarzy”; 4 grudnia 2024 r.
8. Integracja i tradycja – Spotkanie opłatkowe z mysłowickimi Seniorami w Urban Labie
Ostatnia inicjatywa seniorów w projekcie odbyła się dnia 18 grudnia 2024 r. w Urban Lab Mysłowice.
W spotkaniu uczestniczyło 70 osób – seniorów i zaproszonych gości. Między innymi: Pan Prezydent Dariusza Wójtowicz, Pani dyrektor MZGK Małgorzacie Książek – Grelewicz, Pani naczelnik architektury Bożeny Zając oraz Pani Aleksandry Kamińskiej. Uczestnicy spotkania byli tego dnia jedną wielką rodziną. Uścisk dłoni, serdeczne słowo, bycie razem dawało radość i nadzieję. Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom za wspólnie spędzony czas oraz za nieocenioną pomoc w organizacji spotkania. Dziękujemy liderce tej inicjatywy – Basi Olszak za koordynację całego wydarzenia. Dziękujemy również wszystkim seniorkom i seniorom za niezwykłe zaangażowanie i trud, który włożyli w przygotowanie tej uroczystości. Wasze starania uczyniły te spotkanie wyjątkowym.
Grupa docelowa
Wszystkie działania jakie poczyniliśmy w ramach projektu sprzyjały wzmocnieniu rzecznictwa interesów seniorów z całej aglomeracji śląskiej. Jednym z tych działań było również przeprowadzone badanie wśród 1000 seniorów z Metropolii GZM. Dotyczyło ono m.in. ich potrzeb społecznych, aktywności obywatelskiej i możliwości zaangażowania się w procesy partycypacyjne. W przeprowadzenie badań zaangażowała się spora grupa seniorów. Zebraliśmy ponad 1000 ankiet. Wnioski z badań zostały przedstawione w osobnym raporcie.
Podziękowania
Każde działań to dla nas coś więcej niż tylko realizacja inicjatyw. To ludzie, ich historie, zaangażowanie i rozwój, które dają nam siłę do dalszego działania. Minione miesiące pokazują, że wspólnymi siłami możemy naprawdę wiele. Dziękujemy wszystkim, którzy byli częścią tej drogi. Szczególnie – beneficjentom, partnerom, pracownikom i współpracownikom doceniając Wasze zaangażowanie, pasję i wkład w rozwój lokalnej społeczności senioralnej.
Jednak to nie koniec. Ten rok był dla nas pełen pracy, wyzwań i inspiracji, ale patrzymy w przyszłość, gotowi na nowe działania. Zapraszamy do obserwacji naszej działalności i wspierania naszych inicjatyw – razem możemy jeszcze więcej!
Wszystkim życzymy zdrowia, szczęścia w nowym roku 2025 i dalszych sukcesów w działaniach społecznych!