W marcu 2014 r. Stowarzyszenie MOST rozpoczęło realizację projektu „Z-dialogowani”, współfinansowanego z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji, celem którego jest poprawa efektywności funkcjonowania instytucji dialogu obywatelskiego i jakości opracowywanych przez nie rozwiązań. Projekt przyczyni się również do poprawy komunikacji między członkami różnych ciał obywatelskich w 3 samorządach województwa śląskiego.
Działania projektowe mają doprowadzić do wypracowania interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywania problemów w samorządach oraz usprawnić koordynację prac instytucji dialogu obywatelskiego.
W projekcie wraz z jego uczestnikami – co najmniej 45 członkami instytucji dialogu obywatelskiego:
- opracujemy metodę interdyscyplinarnego rozwiązywania problemów społecznych i wdrożymy ją we współpracy z 3 samorządami;
- usprawnimy komunikację między w/w instytucjami i opracujemy e-narzędzie standaryzujące protokoły z posiedzeń, które dzięki temu będą dostępne w sieci, a przeglądarki internetowe będą mogły je łatwo wyszukać;
- przygotujemy członków w/w instytucji w 3 samorządach do kreatywnego podejścia przy rozwiązywaniu problemów;
- upowszechnimy rozwiązania wypracowane w projekcie, dzięki czemu w kolejnych gminach i powiatach województwa wzrośnie jakość współpracy.
Poprawa jakości funkcjonowania IDO, dzięki współpracy, docelowo przełoży się na wzrost efektywności i trafności lokalnych rozwiązań, a tym samym jakości życia mieszkańców w 3 JST.
Etapy projektu:
- Rekrutacja, która składa się pogłębionej analizy funkcjonowania instytucji dialogu obywatelskiego w województwie we wszystkich powiatach i gminach województwa śląskiego, w tym wizyt badawczych.
- Opracowanie zebranych danych i ich udostępniane na licencji CC.
- Wypracowanie rozwiązań, realizowane wspólnie z uczestnikami projektu, które to działanie składa się z:
– trzech 3-dniowych warsztatów wyjazdowych – po 1 na lokalizację, z zakresu funkcjonowania instytucji dialogu obywatelskiego w samorządach;
– spotkania w każdej z lokalizacji, w celu opracowania analizy SWOT danej lokalizacji;
– trzech 3-dniowych warsztatów – po jednym dla każdej z lokalizacji, z zakresu pobudzania kreatywności;
– opracowania narzędzi dla instytucji dialogu obywatelskiego w 3 obszarach:
A) usprawnienia komunikacji między instytucjami,
B) zapewnienia łatwości dostępu i przejrzystości działań instytucji dialogu obywatelskiego,
C) kompleksowego i interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywania problemów lokalnych; - testowania rozwiązań w każdej z 3 lokalizacji;
- walidacji produktów projektu, a następnie ich modyfikacji zgodnie z wynikami ewaluacji.
- Wdrożenie rozwiązań w samorządach.
- Upowszechnianie rezultatów projektu m.in.: poprzez spotkania w forach samorządowych i wystąpienia podczas konferencji, publikację artykułów o projekcie i proponowanych rozwiązaniach na portalach branżowych.