Наступним етапом у проєкті „Seniorze działaMY!”, після очних тренінгів та виїзних семінарів, стали навчальні візити. З великим задоволенням ми відвідали Ради літніх людей міст Мисловіце та Катовіце. Ці візити на засіданнях Рад літніх людей дали можливість глибше ознайомитися з діяльністю Рад. Крім того, вони дозволили обмінятися досвідом та рішеннями, що застосовуються в інших органах місцевого самоврядування.
Візит до Катовіц
11 листопада цього року на засіданні в Катовіце в навчальному візиті взяли участь 27 людей похилого віку, серед яких були члени Ради людей похилого віку з Мисловіць та мешканці Забже, які хотіли б створити таку раду
у своїй громаді. У засіданні взяли участь віце-мер міста Катовіце пан Єжи Возняк та начальниця відділу соціальної політики пані Малгожата Морин-Тржесімех. Крім того, у зустрічі взяли участь мер Місловіць Даріуш Войтович та уповноважена мера міста Катовіце з питань людей похилого віку пані Гелена Грапкевич.
Під час зустрічі було порушено питання спільного досвіду та майбутніх ініціатив. Обговорювалися програми міста Катовіце, спрямовані на підтримку людей віком 60+. Мер Катовіце Єжи Возняк, зокрема, зазначив: „Життя літньої людини не закінчується з виходом на пенсію, а починається його новий етап. Для інтеграції та налагодження зв’язків”. Місто Катовіце організовує для 2,5 тис. людей похилого віку поїздку до Острави, районні свята, а також навчання з користування смартфоном для 3,6 тис. осіб”.
У свою чергу, мер Мисловіц Даріуш Войтович наголосив, що „для багатьох ініціатив потрібні не гроші, а добра воля, і що ця зустріч започатковує співпрацю обох Рад„.
Далі голова Асоціації MOST пан Кшиштоф Голиньський нагадав про основні засади проєкту „Seniorze DziałaMy”. Пан Голиньський зазначив, що однією з цілей проєкту є створення простору для більш точного визначення потреб людей віком 60+. А потім — для здійснення спільних дій.
Візит до Мисловіц
Повторний візит до Мисловіц відбувся 11 грудня в атмосферному закладі — мисловіцькому «urban lab» на вулиці Грюнвальдзькій, 8, у Старому Місті. З огляду на наближення святкового періоду, головною темою зустрічі стало питання налагодження контакту з самотніми людьми похилого віку. Під час обговорення також були порушені такі теми: подальша співпраця між радами людей похилого віку та організаціями, що об’єднують людей похилого віку.
Пані Малгожата Герман із Катовіцької ради літніх людей представила проєкт, який вони реалізують у рамках асоціації „Разом”. У рамках проекту люди відвідують самотніх людей похилого віку у так званих «блокових трійках». До складу трійки входять сусіди літніх людей, яких знає самотня людина. Завдяки такому рішенню людина, яку відвідують, та супроводжуючі почуваються в безпеці.
Що нам дали відвідування засідань Рад старших?
В обох містах нас дуже тепло зустріли. Крім того, ми мали нагоду ближче ознайомитися з роботою ради літніх людей у Катовіце та Мисловіце, а також з функціонуванням обох рад у схожих організаційних та просторових умовах. Ми також ознайомилися з напрямками політики щодо людей похилого віку в громадах. Велику цінність мало ознайомлення з програмами, присвяченими людям похилого віку, у містах, які нас приймали.
Обидва візити стали для їхніх учасників джерелом натхнення для подальшої роботи на благо спільноти людей похилого віку та створення Ради людей похилого віку в Забжу.
Щиро дякуємо за запрошення та гостинність.
Про проєкт
Проєкт “Сеньйори, діємо!” отримав фінансування в рамках Багаторічна програма на підтримку людей похилого віку „Активні+” на 2021–2025 роки — 2023 рік. Метою проєкту було надихнути та активізувати громадянську діяльність 40 людей похилого віку в рамках Рад людей похилого віку до 31 грудня 2023 року. Проєкт передбачав інноваційний підхід до громадянської освіти чинних членів рад та осіб, які мають намір створити таку Раду в місті, де її ще немає. Важливим аспектом проєкту було спільне навчання “в дії” та обмін досвідом між активістами із Забже, Мисловіц та Катовіц.

